Yangın Merdivenleri

Yangın merdivenleri oluşabilecek her türlü olumsuzluklara karşı bireylerin can güvenliği açısından oldukça önem taşımaktadır. Bu merdivenler sayesinde oluşabilen yangın durumlarında bu merdivenler aracılığı ile binlerce insan güvenli bir şekilde tahliye edilmektedir. Bu merdivenler yangın durumlarında mutlaka bulunmak zorundadır. Ülkemizde bulunmakta olan yangın merdivenleri oldukça önemlidir, çünkü günümüzde birçok kişi bu merdiven ihmallerinden dolayı can kaybına uğramaktadır. Bu yangın merdivenlerinde mutlaka bulunması gereken birtakım özellikler bulunmaktadır, bunlar:

·         Öncelikle mutlaka yüksek binalarda yangın merdiveni bulunmak zorundadır.

·         Eğer binalarda üç kat bulunmakta ise mutlaka z tipi yangın merdivenleri bulunmaktadır.

·         Baş yüksekliği asla 210 metreden düşük olmamalıdır.

·         Kat sayısı en az 17 olmak zorundadır.

 

YANGIN MERDİVENİ ÇEŞİTLERİ

Günümüzde yaygın bir şekilde kullanılmakta olan dört çeşit yangın merdivenleri bulunmaktadır.

Z Tipi Yangın Merdiveni: Düz ve sahanlıklı bir merdiven türüdür. Bu yangın merdiveni basamakları standart ölçü de olup genel olarak ilk tercih edilen modellerden olmaktadır. Bulunan yönetmeliklerde bu merdiven tipi yer almaktadır. Basamak ölçüleri 100x25 cm olmaktadır. Genel olarak havalandırması olmaz ve yangınlara karşı oldukça dayanıklı olmaktadır.

Dairesel Balanslı Yangın Merdiveni: Çok fazla tercih edilmeyen bir merdiven modelidir. Bu merdivenler yanmaz yapıda olup genel olarak 70 cm olmaktadır. Bu merdivenler de oldukça dayanıklı olup taşıma kapasitesi bulunmakta olan bir merdiven türüdür. Resmi kuruluşlarda hastane ve benzeri yerlerde bu merdivenlerin kullanılması yasaktır.

Özel Tasarım Tipi Yangın Merdivenleri: Eğer binada merdivene uygun bir yer bulunmuyor ise bu durumlarda özel tasarım tipi yangın merdivenleri tercih edilir.

Katlanabilir Tipte Yangın Merdivenleri: Akrobat yangın merdivenleri olarak da adlandırılan bu merdivenler genel olarak tek katlı apartmanlarda tercih edilmektedir. Bu yangın merdivenlerinin yapımında genellik demir tercih edilir fakat bunun yanı sıra alüminyum da kullanılabilmektedir.  Bu merdivenler katlanılabilir olduğundan dolayı oldukça pratik bir model olmaktadır.

 

Bahsettiğimiz tüm yangın merdivenleri mutlaka bütçenize uygun olacaktır muhtemelen bu durumda yangın merdiveni fiyatları hakkında hiçbir sıkıntınız olmayacaktır. Fakat unutmayınız ki tercih ettiğiniz yangın merdiveni mutlaka binanıza uygun bir model olmalıdır.

KATEGORİLER

Uzman Mühendislik Yangın Merdiveni Sistemleri. :: Keşif 0216 620 8882
Uzman Mühendislik Yangın Merdiveni Sistemleri. :: Keşif 0216 620 8882
Uzman Mühendislik Yangın Merdiveni Sistemleri. :: Keşif 0216 620 8882

SAYFALAR

HABERLER

FAYDALI BİLGİLER

MÜŞTERİ HİZMETLERİ