Yangın Merdiveni

Yangın Merdiveni
 
   Hayatımızda ne kadar istemesekte sürekli olarak doğal afetlerle karşı karşıya kalıyoruz. Bu sebeple birçok doğal afete karşı çeşitli önlemler alıyoruz heyelan ve erezyon için ağaçlandırma çalışmaları yapıyor, yoğun yağışlar için dere kenarlarına setler örüyoruz ve yangınlar içinde yangın merdiveni kuruyoruz. Artık her binada bulunan yangın merdiveni sayesinde aniden ortaya çıkan bir yangın anında hemen yangının merkezinden ve merdivenlerden geçmeden koridorun çıkışındaki yangın merdivenine koşuyor ve binadan biran önce uzaklaşıyoruz. Ardından itfaiye yetkililerine sadece yangını söndürmek kalıyor. 
 
   Hayatımızda çok büyük önem arz eden yangın merdiveni gibi yangın merdivenlerinin kurulumu da çok büyük önem arz etmektedir. Bütün yangın merdivenleri yangın merdiveni yönetmeliğine uygun olarak kurulursa hiç bir şekilde sorun çıkmayacak ve yangın merdivenleri uzun yıllar insanlara hizmet verecektir. Bazı firmalar masraflardan kaçmak amacıyla yangın merdiveni kurulumunda bazı tavizler verseler de biz yangın merdiveni yönetmeliğinin bazı maddelerine değinmek istiyoruz. 
 
Madde 5-1
 
   Yönetmelikte bulunan bu maddede proje halindeki yapılarda yangın merdiveni kurulumuna yer verilmemiş ise ruhsat verilmeyeceğinden ve yangın merdiveni kurulmamış yapıların kullanılamayacağından bahsediliyor. Eğer proje halindeki yapınıza yangın merdiveni yaptırmayı düşünürseniz bizimle iletişime geçmeniz halinde yönetmeliklere en uygun şekilde binanızın yapısının zorunlu kıldığı yangın merdiveni projesini sizin için hazırlayabiliriz.
 
Madde 13-34 6. ve 7. Fıkrasında
 
   Bu maddede yangın çıkış kapılarına ulaşmak için güvenlik holünden (giriş boşluğu) , yangın için ayrılmış holden veya koridor, lobiden geçilerek ulaşılması gerektiğinden bahsediliyor. Bazı firmalar yangın merdivenlerini kurarken bu maddeyi gözden kaçırıyorlar ve yangın merdiveni binanın yanlış bir kısmına kuruluyor ve daha sonra yönetmelikler yönünden sorun çıkarıyor.
 
Madde 15-22 Arası
 
    Bu maddelerde ise bir binada kurulacak yangın çıkışlarının sayısına ve yangın merdiveni kurulum sırasında dikkat edilecek ölçülere ve gözden kaçan ayrıntılara değinilmektedir. 
 
  Madde 29-30 
 
   Bu maddelerde ise yangın kontrol panelleri ve alarm sistemlerinin özellikleri hakkında çeşitli kurallar belirlenmiştir. 
 
    Saydığımız bu maddeler gibi yangın merdiveni yönetmeliği içinde 74 adet madde bulunmaktadır ve yangın merdiveni kurulumu sırasında bu maddelere çok dikkat etmek gerekmektedir. Bu sebeple yangın merdiveni ihtiyacınızı acemi ve bilgisiz firmalar yerine iş tecrübesi yıllara dayanan, sürekli olarak yönetmelikleri takip eden ve çalışanlarına eğitim veren firmalara yangın merdiveni yaptırmalısınız.

KATEGORİLER

Uzman Mühendislik Yangın Merdiveni Sistemleri. :: Keşif 0216 620 8882
Uzman Mühendislik Yangın Merdiveni Sistemleri. :: Keşif 0216 620 8882
Uzman Mühendislik Yangın Merdiveni Sistemleri. :: Keşif 0216 620 8882

SAYFALAR

HABERLER

FAYDALI BİLGİLER

MÜŞTERİ HİZMETLERİ