YANGIN MERDİVENLERİ

YANGIN MERDİVENLERİ VE ÇEŞİTLERİ

Yangın merdivenleri yangın dışında zorunlu ve olağanüstü durumlarda hayat kurtarır. Günümüzde toplumsal amaçla, eğitim amacıyla kullanılan binalarda sağlık kurumlarında cezaevi ve ıslahevlerinde kullanılan yangın merdivenlerinin şartlara çok uygun olmadığı görülüyor ve olağanüstü bir durumda insanları kurtarmak yerine daha da büyük bir felakete yol açabiliyor.

Yangın merdivenleri 2009 yılında düzenlenen bir yönetmelikle binalarda zorunlu hale gelmiştir. Binalara göre uyarlanan iki tip merdiven vardır bunlar dairesel yangın merdivenleri ve z tipi yangın merdivenleridir. Dairesel yangın merdivenleri boyu 9,5 m aşmayan binalarda, merdivenin eni 100 cm genişliğinde olacak şekilde tasarlanmalıdır. Basamak araları en fazla 50 cm uzaklıkta ve basış genişliği 250 mm den az olmamalı ve basamak yüksekliği 175 mm den çok olmamalıdır.

 Ucuz ve paslanmaya daha meyilli malzemeden yapılan merdivenlerin bakımı, daha kaliteli yapılan merdivenlerden ve bina içinden dışarı açılan merdivenlerden daha sık, düzenli yapılmalı ve aşınmaya karşı korunmalıdır. Merdivenin her iki tarafında da korumalıklar olmalıdır. İlk yapıldığında sağlam olan merdivenler yıllar geçtikçe hava olaylarından dolayı aşınıp yıpranmaktadır, dolayısıyla ilk başta tek seferde 100 kişi kapasiteli olan merdiven yıllar geçtikçe bu sayıyı yavaş yavaş daha aza indirgemektedir. Bu yüzden yangın ve olağanüstü olaylardan daha fazla insanın kurtulması için bakımı iyi yapılmalı, olabildiğince kaliteli malzemeler kullanılmalı ve yönetmeliğe daha fazla uyulmalıdır.

KATEGORİLER

Uzman Mühendislik Yangın Merdiveni Sistemleri. :: Keşif 0216 620 8882
Uzman Mühendislik Yangın Merdiveni Sistemleri. :: Keşif 0216 620 8882
Uzman Mühendislik Yangın Merdiveni Sistemleri. :: Keşif 0216 620 8882

SAYFALAR

HABERLER

FAYDALI BİLGİLER

MÜŞTERİ HİZMETLERİ