YANGIN MERDİVENLERİ YÖNETMELİĞİ

Yangından değil, yangın merdiveninden korkun. Yangın merdivenlerine gerektiği önem verilmediği takdirde büyük felaketler oluşabilir. Bu felaketlerin önüne geçmek için yangın merdivenleri yapılırken yönetmeliğe uyulmalı ve bir yetkili gözetiminde yapılmalıdır.

Her ne kadar 2009 Eylül ayında düzenlenip yürürlüğe giren yönetmelikte yangın merdiven yapımı zorunluluk arz etse de günümüzde yapılan yangın merdivenlerinin çoğu sadece zorunlu olduğu için yapılıyor. Genellikle uyulması gereken özellikler yok sayılıyor, sadece görüntü amaçlı merdivenler yapılıyor. Bu merdivenlerin insan hayati için ne kadar önemli ve gerekli olduğu önemsenmiyor.

Yangın merdivenleri binaların yükseklik ve genişliğine uygun yapılmalı ve olası bir afet durumunda veya bir saldırı durumunda insanların güvenle ve rahat bir şekilde binayı tahliye etmesine uygun genişlikte ve sağlamlıkta olmalı.

Bina özelliklerine göre yangın merdivenleri binada bulunduğu yere göre ve merdivenin tipine göre farklılık gösterir. Yangın merdivenleri yüksekliğinin 21,5 metreden fazla olduğu binalarda bina dışına bağlı olarak yapılamaz. Bina içinde sağlam, ateşe dayanıklı duvar ve duman sızdırmaz kapılarla diğer bölümlerden ayrılmalıdır. Yangın merdivenleri tipi ise yine bina yüksekliğine göre 2 şekilde yapılır. Yapı yüksekliği 9,5 metrenin altında ise dairesel yangın merdivenleri yapılır. Yüksekliğin 9,5 metreyi geçtiği yapılarda z tipi yangın merdivenleri kullanılır. Yangın merdiveni yapımında kullanılan malzemelerin öncelikle ısıya karşı dayanıklı ve yanmaz malzemeler olması gereklidir. Bu malzemeler yıllara ve hava şartlarına bağlı paslanma aşınma ve çürümelere karşı da olabildiği kadar dayanıklı olmalıdır.

KATEGORİLER

Uzman Mühendislik Yangın Merdiveni Sistemleri. :: Keşif 0216 620 8882
Uzman Mühendislik Yangın Merdiveni Sistemleri. :: Keşif 0216 620 8882
Uzman Mühendislik Yangın Merdiveni Sistemleri. :: Keşif 0216 620 8882

SAYFALAR

HABERLER

FAYDALI BİLGİLER

MÜŞTERİ HİZMETLERİ