YANGIN MERDİVENLERİ YÖNETMELİĞİ

Yangın merdivenleri; sadece yangın anında değil olabilecek tüm saldırılar ve doğal afet anında insan hayatını kurtaracak önemli bir parçadır. 2009 yılının Eylül ayından bu yana binalarda yangın merdiveni zorunlu hale getirilmiştir. Öyle ki yeni yapılan binalarda yangın için 10000m² üzerindeki yerlerde ayrı bir proje istenmekte ve bu projede tüm yangın dolaplarının, yangın merdivenlerinin, su vanalarının yerinin net bir şekilde planda gösterilmesi istenmektedir.

Her gün olası tehlikelerde onlarca defa karşılaşıyoruz. Alışveriş merkezleri, hastaneler, okullar bu afet durumunda gerçekten insanların hayatlarını kurtarabilecek özellikte yangın merdivenlerine sahip mi bilemiyoruz. Fakat yapılan denetimler ve yürürlüğe giren yönetmelikler ile artık bir nebze daha yangın konusunda firmalar ve bina sahipleri bilinçlendi.

Yangın merdivenlerinin en önemli özelliklerinden birisi olan kaçış noktalarının sıklığı; yangın binanın neresinde çıkarsa çıksın bir diğer kaçış noktasına ulaşılabilmelidir. Yani en az 2 çıkış noktasıyla yangın merdivenlerinin alternatifi olmalıdır. Yangın merdivenlerinin başladıkları noktadan çatı katına kadar devamlı olması gerekir. Yangın merdiveninin binanın yapısı ve konumu itibari ile en az yarısı kadarının direk dışarıya açılması gerekir. Dışa açılan alanın yukarıdan direk görülmesi ve güvenilir şekilde doğrudan ulaşılabilir olması gerekir. İç kaçış merdivenleri ile tahliye edilen insanların yükünü taşıyabilecek malzemeden ve bu genişliklerde olması ve basamakların kaçış alanının kaymayan malzemeden yapılması gerekir. Tüm bu tedbirler alındığında felaket anında onlarca, yüzlerce insanın hayatı kurtarılabilir.

 

KATEGORİLER

Uzman Mühendislik Yangın Merdiveni Sistemleri. :: Keşif 0216 620 8882
Uzman Mühendislik Yangın Merdiveni Sistemleri. :: Keşif 0216 620 8882
Uzman Mühendislik Yangın Merdiveni Sistemleri. :: Keşif 0216 620 8882

SAYFALAR

HABERLER

FAYDALI BİLGİLER

MÜŞTERİ HİZMETLERİ