YANGIN MERDİVENLERİ YÖNETMELİĞİ

Yangın merdivenleri 2009 yılının eylül ayında yürürlüğe giren yönetmelik ile beraber zorunlu hale getirilmiştir. Bu yönetmelik gereği eğer binalar yangın yönetmeliğine uygun değil ise yapı ruhsatı verilmez. Eğer daha önceden yapılan binalar veya kullanım amacı değişikliği için tadilata giren binalarda eğer yönetmeliğe uygun düzenleme olmazsa binaya kullanım izni verilmeyecektir.

Yangın merdivenlerinin olası bir tehlike anında insan hayatını kurtarmadı ki payı tartışılmaz. Bu önemi yönetmelikle belirlenen şartlar gereği hafife almamak gerekir. Yangın merdivenleri için binaların projelerinden ayrı olarak bir kaçış ve tahliye planı hazırlanarak bağlı bulunulan belediyenin itfaiye müdürlüğünden uygundur raporu alınır.

Yangın merdivenleri 2 çeşit olarak hazırlanır ve binanın özel şartlarına göre dairesel veya Z tipi olarak kullanılır. Dairesel merdivenler de bina yüksekliği 9,5 m altında olmalı ve bazı özel şartları taşımalıdır. Bunlardan bazıları;

Bina özellikleri göre yerleştirilecek çelik plakanın kalınlığı ve uzunluğu belirlenecek ve en az 10mm kalınlıkta bir plaka monte edilip çelik dübeller ile sabitlenecektir.
Basamaklar ise yüksek kalınlıkta baklava saçtan yapılacaktır ve en az 1cm bükümlü olması gerekir.
Merdivenlerin birbirinden yüksekliği en az 170mm olacak şekilde düzenlenecektir.
Basamak sayıları ise sahanlıklar ile mesafesi düz oranla yapılacak ve en az 14 basamak en fazla 18 basamak olacak şekilde bir katta ayarlanacaktır.

Merdivenlerin tamamında çıkış noktaları tahliyenin güvenle tamamlanacağı bir yer olmalıdır ve her kattan merdivene ulaşılacak kapılar yapılmalıdır.

KATEGORİLER

Uzman Mühendislik Yangın Merdiveni Sistemleri. :: Keşif 0216 620 8882
Uzman Mühendislik Yangın Merdiveni Sistemleri. :: Keşif 0216 620 8882
Uzman Mühendislik Yangın Merdiveni Sistemleri. :: Keşif 0216 620 8882

SAYFALAR

HABERLER

FAYDALI BİLGİLER

MÜŞTERİ HİZMETLERİ