YANGIN MERDİVENLERİ ÖNEMİ

Yangın her ortamda farklı hava koşullarına, yapı malzemesine bağlı olarak kolay kolay önlenebilecek bir olası bir afet değildir. Özellikle apartmanlarda, toplumsal amaçlı kullanılan binalarda, sağlık kurumlarında kısaca insan sayısının fazla olduğu yerleşkelerde yangının kontrol altına alınamaması durumunda büyük felaketler ortaya çıkabilir. Bu yerleşkelerde insanların binayı terk etmesi için yangın merdivenleri yapılması zorunludur.

Yangın merdiveni yapımı 2009 yılından önce zorunlu değildi ancak 2009 yılında yürürlüğe düzenlenerek giren yönetmelikte zorunlu hale gelmiştir. Yangın merdivenleri yapımında hiçbir yanıcı malzeme kullanılmaz. Yangın merdivenleri, yangına en az 2 saat dayanıklı duvar ve en az 1,5 saat duman geçirmez kapılarla binanın diğer bölümlerinden ayrılmalıdır. Bir katta 50 kişiden fazla olan yapılarda en az 2 çıkış bulunması zorunludur. İnsan sayısı 500 kişiden fazla ise 3,1000 kişiden fazla ise 4 çıkış bulunması zorunludur.

Merdivenlerin bulunduğu yerler binadan tamamen ayrılana kadar süreklilik göstermelidir ve insanların güvenli olarak tahliye edilmesine göre seçilmelidir. Yangın merdiveni tek kattan fazla kata sahip olan binalarda merdivenin dış alana indiği nokta ile dış alan arası uzaklık 10 metreyi geçemez. Bina yüksekliğinin 21,5 metreyi geçtiği yapılarda bina dışında bulunan merdivenlere izin verilmez. Kaçış kapılarının açılması için sarf edilen gücün en fazla 110 N olması gereklidir. Yangın merdivenleri yetkili kişiye başvurulmadan yapılmamalıdır. Yangın merdivenleri yönetmeliğe uygun bir şekilde ve bir yetkili gözetiminde yapılmalıdır, yapılan merdivenler sadece yangın sırasında değil birçok olay karşısında insan hayati kurtarabilir. Bu durum göz önüne alınarak yapılan merdivenlere gerektiği önem verilmelidir.

KATEGORİLER

Uzman Mühendislik Yangın Merdiveni Sistemleri. :: Keşif 0216 620 8882
Uzman Mühendislik Yangın Merdiveni Sistemleri. :: Keşif 0216 620 8882
Uzman Mühendislik Yangın Merdiveni Sistemleri. :: Keşif 0216 620 8882

SAYFALAR

HABERLER

FAYDALI BİLGİLER

MÜŞTERİ HİZMETLERİ