YANGIN MERDİVENLERİ NİTELİKLERİ

Yangın merdivenleri insan hayati için büyük önem taşır. Yangın merdivenlerinin amacı sadece yangın değil olağan bir terör saldırısında bina içinde olan insanlar için tehdit arz eden herhangi bir durumda, bina çıkış kapısının kullanılamaması durumunda insanların binayı terk etmesinde çok yardımcıdır ve gereklidir.

2002 yılının temmuz ayında yayımlanan `binaların yangından korunması hakkında yönetmelik` binalardaki yangın merdivenlerine gereken önemin verilmesi, yangın merdivenlerinin yapımında dikkat edilmesi gereken hususlar, bina tiplerine göre yangın merdivenleri çeşitleri ve bunlara yönelik ölçütler düzenlenmiştir. Yangın merdivenleri tüm işyeri, topluma açık binalar, ticaret merkezleri, resmi binalarla birlikte tüm iskan edilebilir binalarda bodrum kat dahil 5 kat, zemin kattan başlayan binalarda 4 kat ve daha fazla olan yapılarda yangın merdiveni çok gereklidir ve yapılması zorunludur.  

Yangın merdivenleri bina özelliklerine göre 2 farklı şekilde yapılır. Bunlar; döner tip yangın merdivenleri ve z tipi yangın merdivenleridir. Döner tip yangın merdivenleri veya dairesel yangın merdivenleri bina yüksekliğinin 9,5 metreyi aşmaması durumunda kullanılmalıdır. Ateşe karşı dayanıklı malzeme kullanılması gereklidir. Bir yangın durumunda merdivenin en az 2 saat ateşe karşı dayanıklı olması lazımdır. Hava şartlarına bağlı aşınma ve paslanmalara dayanıklı olmalıdır. Kullanılan malzemenin kaliteli olması hem yangın merdiveninin ömrünü uzatır, hem de yaşanılan herhangi bir durumda, yangın merdivenin kullanılması zorunlu olduğu durumlarda daha fazla insan taşıyabilmesi ve çok büyük can kayıplarının yaşanmaması için büyük önem arz etmektedir.

KATEGORİLER

Uzman Mühendislik Yangın Merdiveni Sistemleri. :: Keşif 0216 620 8882
Uzman Mühendislik Yangın Merdiveni Sistemleri. :: Keşif 0216 620 8882
Uzman Mühendislik Yangın Merdiveni Sistemleri. :: Keşif 0216 620 8882

SAYFALAR

HABERLER

FAYDALI BİLGİLER

MÜŞTERİ HİZMETLERİ