YANGIN MERDİVENLERİ NİTELİKLERİ

Yangın merdivenleri yasa yürürlüğe girdiğinden bu yana birçok alışveriş merkezi, yüksek katlı binalar, hastaneler ve okullarda gerek yapı içinde gerekse dışarıdan monteyle yapılmaktadır. Yangın merdivenlerinin önemi şüphesiz ki tartışılamaz bir doğal afet veya olası bir yangın anında yüzlerce kişinin binadan yara almadan tahliyesini sağlar.

Yangın merdivenleri yönetmelikçe standartlaştırılmış kurallara tabi olarak kurulmakta ve gelişigüzel yapılamamaktadır. Yangın merdivenleri en az 120 dakika boyunca ateşe dayanabilecek malzeme ile üretilmelidir ve basamak boyutundan, basamak arası mesafesine kadar yapılacak tüm işlemler yönetmelikte belirlenmiştir. Yangın merdivenleri profesyonel firmalarca yapılmalı ve amatör kişilere emanet edilmemelidir. Yangın merdivenleri yapımı bittikten sonra binadaki korunması ve kitli durumu bina sorumlusuna aittir. Yangın merdivenin binadan çıkış noktası kesinlikle güvenilir ve yukarıdan bakıldığında net olarak görülebilecek bir noktada olmalıdır. Yangın merdivenleri başlangıç noktasından çatı katına kadar her kattan bir sahanlık ve kapıyla merdivene açılmalıdır.

Yangın merdivenleri bir katta 25 kişi bulunması durumunda en az 2 farklı çıkış noktasıyla binadan tahliye sağlanmalıdır. Binada bulunan katlarda 500 kişiden fazla bulunuyorsa 3 farklı çıkış noktası olmalıdır ve 1000 kişi üzerindeki rakamlarda 4 farklı yangın çıkışı olmalı ve bu merdivenlerin hepsi birbirinden en uzak bölgelerde birbirlerine alternatif olabilecek uzaklıklarda yapılmalıdır. Yangın merdivenleri profesyonel bir mühendislik firması tarafından binaya en uygun şekilde projelendirilir ve hayata geçirilir. Binanın bulunduğu adresin bağlı olduğu belediyelerce itfaiye müdürlüklerinden ruhsat onayı alınır.

KATEGORİLER

Uzman Mühendislik Yangın Merdiveni Sistemleri. :: Keşif 0216 620 8882
Uzman Mühendislik Yangın Merdiveni Sistemleri. :: Keşif 0216 620 8882
Uzman Mühendislik Yangın Merdiveni Sistemleri. :: Keşif 0216 620 8882

SAYFALAR

HABERLER

FAYDALI BİLGİLER

MÜŞTERİ HİZMETLERİ