YANGIN MERDİVENLERİ NİTELİKLERİ

Yangın merdivenleri bir afet halinde veya acil çıkış gerektiren bir olayda binayı terk etmede, insanları güvenle dışarıya tahliye etmede en önemli faktördür. Yangın merdivenleri 2009 yılında çıkarılan yönetmelikçe taşıdığı önem dolayısıyla zorunlu hale getirilmiştir.

Yangın merdivenleri binalara hazırlanırken ve doğru merdiven seçilirken dikkat edilmesi gereken bazı noktalar vardır bu yazımızda bu önemli noktalardan bahsedeceğiz.

Bütün yapılarda en az 2 çıkış noktası yapılması zorunluluğu bulunmaktadır fakat bu maddeyi destekleyen farklı kurallar ile sayıda değişiklik yapılabilir.
Kaçış yolları ve merdivenleri birbirinin yanında veya aynı noktada yapılamaz. ‘Binaların yangından korunması hakkındaki yönetmelikte’ 40. Madde gereği kaçış yolları ve merdivenlerin birbirinin alternatifi olacak şekilde konumlandırılarak en uzak şekilde yapıda oluşturulması gerekir.
Merdivenlerin insanların binalardan tahliyesinin önemi dolayısıyla her kattan ulaşılması gerekir ve merdivenin güvenli bir alana insanları çıkaracak şekilde konumlandırılması gerekir.
Bina yüksekliği 21,5 m den fazla olan binalarda bina dışından oluşturulacak yangın merdivenine izin verilmez. Bina içerisinden olacak şekilde düzenlenir ve aksi belirtilmedikçe en az 25 kişinin katta bulunduğu yapılarda 2 merdiven bulundurulmak zorundadır.
 Kişi sayısının 500 ü bulduğu binalarda merdiven sayısı en az 3 ve 1000 kişilik yapılarda ise en 4 farklı birbirinden uzak noktalarda oluşacak kaçış alanlar ve yangın merdiveni yapılmak zorundadır.
Her döşeme düzeyinde 17 basamaktan daha az ve 4 basamaktan daha çok olacak alanlarda belli aralıklarla sahanlıklar düzenlenecektir.
Baş kurtarma yüksekliği ise en az 210 cm. olması gerekir.

KATEGORİLER

Uzman Mühendislik Yangın Merdiveni Sistemleri. :: Keşif 0216 620 8882
Uzman Mühendislik Yangın Merdiveni Sistemleri. :: Keşif 0216 620 8882
Uzman Mühendislik Yangın Merdiveni Sistemleri. :: Keşif 0216 620 8882

SAYFALAR

HABERLER

FAYDALI BİLGİLER

MÜŞTERİ HİZMETLERİ