YANGIN MERDİVENLERİ KULLANIM ALANLARI

YANGIN MERDIVENLERININ KULLANIM SINIFLARI

                2009 yılında düzenlenip yürürlüğe giren yönetmeliğe göre yangın merdivenleri zorunlu hale gelmiştir. Yangın merdivenlerinin kullanıldığı binalar kullanım özelliklerine göre sınıflandırılır. Bunlar;

Toplanma amaçlı binalar: Bu binalar tören, ibadet, eğlence, yeme içme, ulaşım vb. nedenlerden dolayı 50 ve üzeri kişinin toplandığı binalardır. Oyun salonları; dans salonları, gece kulüpleri, duruşma salonları, muzeler, galeriler, restoranlar vb. yapılar toplanma amaçlı binalara örnek verilebilir.
Eğitim amaçlı binalar: Eğitim amaçlı binalarda ortaöğretim son sınıfta dahil olmak üzere 6 veya daha fazla kişiden meydana gelen haftada 12 saat eğitim vermek amacıyla kullanılan binalardır. Anaokulları, ilköğretim okulları, ortaöğretim okulları, özel dershane ve okullar bu binalara örnek olarak verilebilir.
Sağlık hizmeti amaçlı binalar: Bu binalar fiziksel veya zihinsel bir hastalıktan dolayı tedavi gören ya da bakıma muhtaç hastaların bulunduğu 4 kişiden fazla insanin yatabildiği yapılardır. Bakımevleri, doğumevleri, hastaneler, huzurevleri, sağlık merkezleri, sağlık ocakları, kreş ve yuvalar bu binalara örnek olarak verilebilir.
Tutukevi, cezaevi ve ıslahevleri: bu binalar özgürlükleri farklı nedenlerden dolayı kısıtlanmış ve kendilerini kontrol edemeyen insanların bulunduğu yerlerdir.
Büro binaları: Is amacıyla her turlu büro işlemlerinin ve hesaplamaların yapıldığı, kayıt işlemleri gibi çalışmaların yürütüldüğü binalardır. Bankalar, belediye binaları, kamu hizmet binaları vb. yapılar bunlara örnektir.

 Daha bunlar gibi birçok yapıda belli bir düzeye ve kişi kapasitesine göre yangın merdivenleri kullanılması zorunludur ve binalarda yangın merdiveni bulunması olası afet ve saldırı durumlarında binanın güvenli bir şekilde boşaltılmasını sağlar.

KATEGORİLER

Uzman Mühendislik Yangın Merdiveni Sistemleri. :: Keşif 0216 620 8882
Uzman Mühendislik Yangın Merdiveni Sistemleri. :: Keşif 0216 620 8882
Uzman Mühendislik Yangın Merdiveni Sistemleri. :: Keşif 0216 620 8882

SAYFALAR

HABERLER

FAYDALI BİLGİLER

MÜŞTERİ HİZMETLERİ