YANGIN MERDİVENİ UYGULAMALARI

Gelişen dünya ve hayat koşulları nedeniyle özellikle şehirlerde çok katlı binaların yapımının arttığı gözlemlenmektedir. Eskiden isanların müstakil evlerde yaşamanın daha rahat ve konforlu olduğu düşünmesi söz konusu iken günümüzde özellikle şehir hayatı içerisinde yer alan insanların çok katlı binalarda yaşamayı tercih ettikleri görülmektedir. Bu sebeple de bu binalarda yaşamayı tercih eden kişilerin can güvenliğini sağlamak için binalarda yangın merdiveni uygulamalarının yapılması zorunlu hale gelmiştir. 

Binanın kat sayısı ve binada bulunan kişi sayıları da göz önünde bulundurularak projelendirilip yapılan yangın merdivenleri farklı ebatlarda ve tiplerde olabilmektedir. Bunun kararını da ancak işinin ehli olan, tecrübeli ve eğitimli mühendisler verebilmektedir. Yani siz bina sahibi olsanız da "ben merdivenin buraya şu şekilde kurulmasını, bu kadar ebata sahip olarak yapılmasını istiyorum" diyerek merdivenin konumlandırılmasına ve imalatına tek başınıza karar veremezsiniz. Bunun için belirlenmiş olan yönetmelikler ve bu yönetmeliklerle kesin olarak çizilmiş sınırlar bulunmaktadır. 

İnsanların can güvenliğini sağlamak için getirilmiş bir uygulama olarak bu merdivenlerin imalatında kullanılan malzemeler de büyük bir öneme sahiptir. Merdivenlerin imalatında çelik malzeme kullanılmasının sebebi bu malzemelerin yangına karşı daha dayanıklı olmasıdır. Böylelikle 2 saat gibi uzun bir süre yangına karşı dayanıklı olan merdivenlerden insanların binayı boşaltması için yeterince uzun bir süre insanlara verilmektedir. Bu da güvenli bir şekilde yangından korunmaları için kendilerine verilen bu merdiveni kullanırken insanların telaş yapmasına gerek kalmayacaktır.

Bina içlerinde bulunan asansörler ve merdivenler yangının etkisi ile güvenli bir çıkış yolu olmayacağından dolayı özellikle yüksek binalara yangın merdiveni zorunluluğu getirilmesi uygun görülmüştür. Böylelikle insanların yangın anında ortaya çıkan karbon monoksit gazından zehirlenmesinin, yangın anında hızla binayı boşaltmaya çalışan kişilerin o telaş içerisinde düşüp bir yerlerini incitmesi ve buna bağlı olarak da yangında mahsur kalmasının da önüne geçebilmek mümkün olacaktır. 

Binalarda uygulanması zorunlu hale getirilmiş olan merdivenlerin uygulamasında sorun yaşanmasını istemiyor ve kaliteli malzeme kullanılarak bu merdivenlerin hayat kurtarıcı özelliklerinden tam olarak faydalanmak istiyorsanız bu alanda gerekli eğitimi almış olan ve işini ciddiyetle yapan kişilerden ve firmalardan destek almanız büyük bir önem taşımaktadır. Böylelikle uygulanan merdivenlerden de daha uzun süre verim alabilmeniz mümkün olacaktır.

KATEGORİLER

Uzman Mühendislik Yangın Merdiveni Sistemleri. :: Keşif 0216 620 8882
Uzman Mühendislik Yangın Merdiveni Sistemleri. :: Keşif 0216 620 8882
Uzman Mühendislik Yangın Merdiveni Sistemleri. :: Keşif 0216 620 8882

SAYFALAR

HABERLER

FAYDALI BİLGİLER

MÜŞTERİ HİZMETLERİ