YANGIN MERDİVENİ KULANIM ZORUNLULUĞU

Söz konusu can güvenliği olduğunda tedbir almak daha sonra telafi etmeye çalışmaktan daha doğru olacaktır. Bu sebeple yapılan araştırmalar ve getirilen yeni kanunlar yangın merdiveni kullanım zorunluluğu için çalışmaların yapılmasını gerektirmiştir. Hazırlanan yönetmelikler de bu merdivenlerin belli standartlara uygun şekilde yapılmasını zorunlu hale getirmiştir. 

Yangınla mücadele söz konusu olduğunda ülkemizde pek çok çalışmanın yetersiz ve yavaş olduğu gözlemlenmektedir. Küçük bir yangının bir anda tüm evi saracak kadar büyük hale gelebilmesi söz konusu olduğundan dolayı itfaiye gibi yangın söndürme ekipleri yangına müdahale etmekte geç kalabilmekte ve bu sebeple özellikle pek çok kişinin yaşadığı yada çalıştığı binalarda can kayıplarının yaşanması söz konusu olabilmektedir. 

İtfaiye ekipleri yangına müdahale edene kadar ve insanların yangın çıktığı anda binaları daha hızlı ve güvenli şekilde boşaltabilmelerini sağlamak amacıyla kullanılan yapılar olarak karşımıza çıkan yangın merdiveni, kullanım açısından oldukça rahat olup, insanların binayı daha hızlı şekilde tahliye edebilmesi açısından oldukça güvenilir yapılardır. Bina içi merdivenlerin kullanımı sırasında oluşabilecek karışıklık ve yangın nedeniyle ortaya çıkan karbon monoksit gazı nedeniyle meydana gelen zehirlenmeler bu özel yapılar kullanıldığında engellenebilmektedir.

Yangından Korunma Yönetmeliği ile birlikte pek çok bina yangın merdiveni kullanımı için uygun şekilde inşa ettirilmek zorunda bırakılmıştır. bunun için hazırlanan yönetmelikler yeni yapılan binaları ve eskiden yapılmış olan binaları da içine almaktadır. Yani sadece yeni binalar inşa ettirilirken değil, eski binalara da daha sonra merdiven ilâvesi yapılmasına karar verilmiştir. Elbette bunların yeni yapılmış binalar ve eski binalar için farklı özelliğe sahip olduklarını görmek mümkündür. 

Yeni binaların inşasına başlanmadan evvel hazırlanan projelerde kullanılacak yangın merdiveni çeşitleri ve ebatları belirlenerek proje çizimi buna göre gerçekleştirilmektedir. Eski binalar için ise var olan şartlar değerlendirilerek binanın projesine ve konumuna uygun olarak merdivenin yeri ayarlanmaktadır. Daha sonra yine yönetmeliğe uygun olarak basamak sayıları, basamak genişlikleri ve basamak aralıkları ayarlanmaktadır. Bu merdivenleri binanın durumuna uygun olarak bina dışına ya da bina içine monte edebilmek de mümkündür. Ancak bunun nasıl gerçekleşmesi gerektiğine ancak işinin ehli bir uzman karar verebilecektir.

KATEGORİLER

Uzman Mühendislik Yangın Merdiveni Sistemleri. :: Keşif 0216 620 8882
Uzman Mühendislik Yangın Merdiveni Sistemleri. :: Keşif 0216 620 8882
Uzman Mühendislik Yangın Merdiveni Sistemleri. :: Keşif 0216 620 8882

SAYFALAR

HABERLER

FAYDALI BİLGİLER

MÜŞTERİ HİZMETLERİ