YANGIN MERDİVENİ ÇEŞİTLERİ

Binaları en hızlı ve güvenli şekilde tahliye etmenize olanak sağlamakta olan yangın merdivenleri farklı tiplerde ve boyutlarda olabilmektedirler. Çevrenize baktığınızda pek çok binada farklı özelliklere sahip olan çelik merdivenlerden görebilmeniz mümkündür. Binanın yapısına göre iç cephede bulunması da mümkün olan ancak çoğunlukla binanın dış tarafında bulunan bu merdivenlerin şekilleri de büyük bir öneme sahiptir.

Genel olarak baktığımızda yangın merdiveni çeşitleri iki adet olarak karşımıza çıkmaktadır. Bunlardan biri Z tipi diğeri de dairesel olarak adlandırılmaktadır. Bu iki tür arasında ise uygulama yapılacak olan binaya göre tercih yapıldığını görebilmekteyiz. Hastane ve öğrenci yurdu gibi çok sayıda insanın bulunduğu binalarda daha çok Z tipi merdivenler kullanılması, binada yaşayan ya da bulunan kişi sayısının daha az olduğu binalarda ise Dairesel merdivenlerin kullanılması daha uygun olmaktadır.

Binalarda uygulanacak olan merdivenlerin tipine de Yangınla Mücadele Yönetmeliği karar vermiş durumdadır. Bu tercih yapılırken işinin ehli olan mühendislerin inceleme yapması gerekmektedir. binanızda bulunan kişi sayısı oldukça fazla olduğu halde bina yapısının uygun olmaması ya da sokağa açılan cephelerin uygun konumda olmaması durumunda uygulanması gereken merdiven tipinde değişikliğe gidilmesi söz konusu olabilmektedir. Elbette bu durum eski yapılar için geçerlidir. Yeni yapılar için bina projelendirilmesi yapılırken kullanılacak merdiven tipine de karar verilmesi söz konusudur.

Merdiven hizmeti sunmakta olan firmaların dikkat etmeleri gereken ilk konu kullanılacak merdiven tipinin Z tipi ve Dairesel yangın merdiveni tiplerinden hangisinin uygun olduğuna karar vermektir. Buna da her katta bulunan kişi sayısı ve binanın kaç katlı olduğu gibi konuları inceleyerek karar vererek gerçekleştirmek mümkündür. Çok katlı blok yapılarda kullanılması gereken merdivenlerin tipi ile beş altı katlı ve her katında en fazla 10 kişinin bulunduğu binalarda uygulanacak merdivenlerin tipi ve ebatları farklı olacaktır. 

Bina içerisinde en az 250 civarı kişinin bulunduğu yerlerde uygulanacak Z tipi yangın merdiveni ebatlarına bakacak olduğunuzda bu merdivenin ağırlık kaldırma gücü ve aynı anda kaç insanı içine alma gücünü olduğu büyük bir öneme sahiptir. Çünkü bu merdivenlerin yetersiz olması merdivenleri kullanan insanlar için hayati bir tehlike oluşturacaktır. bu sebeple merdiven tipi seçimine karar verirken bu merdivenlerin dayanıklılığı ön plana alınmaktadır. bu sebeple de çok sayıda kişinin bulunduğu yapılarda dairesel değil Z tipi merdivenlerin kullanılması uygun görülmektedir.

KATEGORİLER

Uzman Mühendislik Yangın Merdiveni Sistemleri. :: Keşif 0216 620 8882
Uzman Mühendislik Yangın Merdiveni Sistemleri. :: Keşif 0216 620 8882
Uzman Mühendislik Yangın Merdiveni Sistemleri. :: Keşif 0216 620 8882

SAYFALAR

HABERLER

FAYDALI BİLGİLER

MÜŞTERİ HİZMETLERİ